Loading...

Pisa Kulesi | Pisa’da Birkaç Saat

Pisa Kulesi

Floransa’dan ayrılıp arabayla Pisa’ya doğru yola çıktık. 1 saatlik kısa yolculuk sonrası Pisa Kulesi’ne vardık. Bu sefer kolayca otopark bulup bir şeyler atıştırmak için bir restorana oturduk. Tabi ki gene pizza yedik. Fiyatları 8-10 Euro arasında değişiyor.

İtalya gezim boyunca yediğim tüm pizzaların kalitesi aynıydı. Her yerde bu standartı koruyorlar. Özellikle deniz mahsüllü pizzaları çok iyi oluyor.


Pisa Kulesi

Torre Pendente di Pisa olarak bilinen Pisa Kulesi İtalya’nın Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide Meydanı’nda (Mucizeler Meydanı) bulunmaktadır. Kulenin inşası 1173 yılında başlamıştır. İlk iki kat eğik değildir. Ancak 3. kat inşa edilirken 1178 yılında kule eğilmeye başlar.

Kulenin eğildiği 1185 yılında mimar tarafından fark edilir. Pek çok çözüm denendiyse de önüne geçilemez. Sebep, kulenin inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıdır. Bu dönemde Floransa ile Pisa şehri arasında savaşlar nedeniyle kulenin inşası bir yüzyıl kadar sekteye uğrar.


Pisa

Pisa’ya sadece Pisa Kulesi’ni görmek için gitmek pek akıllıca değil ama Floransa’daysanız ve vaktiniz de varsa yakın olmasından dolayı bir kereliğine görmek gerekir. Çok fazla beklenti ile gitmez ve etrafta fotoğraf çekenleri izlerseniz eğlenceli olabiliyor.


Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »