Loading...

Como Gölü | Como’da Bir Gün

Como Gölü

Milano’dayken havanın güzel olduğu bir günde, günü birlik Como Gölü’ne gitmeye karar verdik. Milano Centrale’den kişi başı yaklaşık 5 Euro tutuyor. (2016 Kuru: 3,3) 1 saatlik keyifli tren yolculuğu sonrasında göle ulaştık. Trenden inip Como Gölü manzarasını gördüğünüzde içinizi bir enerji kaplıyor. Biz Mayıs ayında gittiğimizden güzel ve güneşli bir günde dolaşma fırsatımız oldu.

Herkesin bisiklete bindiği, çimlerde oturup sohbet eden yüzlerce insanın olduğu, insanlara enerji yanan ve mutluluk veren bir yer Como.


Como Gölü

Como Gölü İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan buzul kökenli, 146 km² yüzölçümü ile İtalya’nın en büyük üçüncü gölüdür. Como Gölü’nden tekne ile Bellagio ve Varenna’ya da gidilebiliyor. Bunun için sabah çok erken saatlerde Como’da olmak gerekiyor. Biz saatleri kaçırdığımız için tüm gün Como’da kaldık.

Burada su sporlarına uygun birçok aktivite bulunuyor. Hava güzelse eğer deniz bisikleti kiralayıp gölde kısa bir tur atabilirsiniz. Hız seviyorsanız jetski kiralayabilir, uçaklara merakınız varsa deniz uçakları ile göl çevresini havadan izleyebilirsiniz. Yazları yüzme, yelken gibi daha fazla etkinlikleri olurmuş.


Como’da bir süre dolaştıktan sonra hem biraz dinlemek hem de bir şeyler atıştırmak için bir yerde oturalım istedik. Öğlen saat 3 gibi sahilde dolaşırken bir restorana girdik. Buraya oturamadık çünkü akşam 7’de açılıyormuş. İtalya’da neredeyse her yerin bir açılış saati var. Bu çok alışık olduğumuz bir şey değil. Biz restorandan tam çıkarken bir garson yanımıza geldi. Hem öğrencilik yapan hem de çalışan bir Türk. Kendisiyle kısa bir sohbetten sonra tekrar dolaşmaya devam ettik ve çok güzel bir yere geçtik.

Bahçe içinde oturduğunuz, bir yandan da göl manzarası olan harika bir yer. Fiyatları pahalı olur diye düşündük ama her yerde olan standart fiyatları vardı. Pizzalar ve makarnalar 8-10 Euro arası değişiyor. Biralar 3-4 Euro. (2016 Kuru: 3,3) Menüye bakarken garson bize Aqua Dulza için özel bir kampanya yaptıklarını söyledi. Bu tabak ve kendi yaptıkları bira 10 Euro. Tabii ki sipariş verdik 🙂 Birası çok iyi diyemem ama sıcak havada böyle hafif şeyler yemek çok iyi geldi. Hepsi çok lezizdi. (Maalesef yerin adını hatırlayamadım)


Yemekten sonra son kez kısa bir tur atıp Milano’ya dönmeye karar verdik. Her yurt dışı gezisinde olduğu gibi Como’da da ufak bir meydanda turistler için eğlence alanı var. İster çocuğunuzla, ister kendiniz hepsini ücretsiz deneyebiliyorsunuz. Etrafı dolaşıp gezmenin yanı sıra bu tarz aktiviteler tatili daha da keyifli hale getirebiliyor.

İtalya’da gezdiğim diğer şehirler için tıklayınız.


Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »