Loading...

Marken | Amsterdam Kasabaları

Marken

Marken, Hollanda’nın IJsselmeer Gölü’nde bulunan eskiden bir ada olan fakat günümüzde Kuzey Hollanda anakarasına bağlanan bir yarımadadır. Bir balıkçı kasabasıdır. Tertemiz havası ve rengarenk evleri ile o hep hayalini kurduğunuz mutlu yaşamın merkezi.

Sabahın erken saatlerinde geldiğimiz Marken’in geniş bahçeli, rengarenk binalı, hayal dünyanızdaki evlerin arasında yürüyerek ulaşabileceğiniz marinaya giderken, kartpostallarda görmeye alışkın olduğumuz tahta ayakkabıların yapıldığı bir imalathane gördük. Burada ağaçtan oyularak yapılan geleneksel ayakkabılardan satın alınabiliniyor. Mağaza görevlileri özellikle kalabalık saatlerde birkaç çift örnek ayakkabı da yaparak imalat sürecini anlatıyorlar.


Sevimli Arkadaşlar

İmalathaneden çıkıp sokaklarda dolaşırken bir bahçede bu arkadaşlara rastladık. Hollanda’daki renk tonu kullanımı sanki bu sevimli arkadaşlara da geçmiş gibi. Kusursuz bir güzellikleri var. Sanki evcil bir hayvan gibi sizden rahatsız olmuyorlar ve öylece etrafı izliyorlar. Bir süre izledikten sonra daha fazla rahatsız etmemek için yanlarından ayrılıp, limana doğru yürümeye devam ettik.


Marina

Eskiden bir balıkçı kasabası olan Marken artık pahalı yatların, guletlerin geldiği bir zengin kasabasına dönüşse de çok sade ve mütevazi bir yaşam var. Bu kasaba para ile satın alınamayacak kadar güzel. Daha önce hiç böyle bir yer görmemiştim hatta hayal dahi etmemiştim. Burada yaşamak gerçekten bir şans.

Limanı çok şirin. Burada kahve içebilir, yiyecek bir şeyler atıştırabilir ya da bir bara girebilirsiniz. Ufak ama kaliteli yerler var.


Marken - Ayakkabı

Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir yerde okuduğuma göre; “Geçmişte sefere çıkan denizciler, boş zamanlarında bu ayakkabıların üzerine motifler işler, dönüşte sevdikleri kıza hediye ederlermiş. Bu o zamanların evlenme teklifiymiş aynı zamanda. Kız eğer hediyeyi kabul ederse, evlenme teklifini de kabul etmiş demek oluyormuş.”


Marken'e Ulaşım

Marken’e Ulaşım

Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde bulunan Marken’e, Amsterdam Merkez Garı’ının önündeki otobüs terminalinden yaklaşık yarım saatte gidilebilir. Volendam’dan her 30 ya da 45 dakikada bir hareket eden Marken Express adlı vapur ile de yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Hollanda’da gezdiğim diğer yerler için tıklayınız.


Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »