Loading...

Japonya’ya Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekir ?

Japonya’ya Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekir ?

Herkes Japonya’nın çok pahalı olduğundan bahseder ve gitmekten vazgeçer. Bu algıyı kırabilmek için 1 günlük Kanagawa ve 6 günlük Tokyo gezimin maliyetlerini, Japonya’ya Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekir yazımla kısaca açıklamak istedim.

Gezi bütçesi herkesin kazancına göre değişir ama Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında fazla olsa da dünyanın en pahalı şehrinde 1 hafta tatil yapmak neredeyse Türkiye’de satılan bir Iphone X fiyatı ile aynı. (Son zamlardan sonra daha da ucuz) Bu tecrübeyi yaşamanın bir para karşılığı yok.

Farklı kültürleri ve lezzetleri seven biri iseniz, bir sonraki gezi planınız kesinlikle Japonya’ya olsun. Pişman olmayacaksınız !

Japonya'ya Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekir ?

Ocak 2018 Maliyetleri


Uçak Bileti: Aeroflot ile Moskova aktarmalı gidiş dönüş: 2.300 TL


Shuttle: Havaalanından merkeze gidiş dönüş otobüs bileti 160 TL. Kar yağdığından dönüş biletim iptal olmuştu. Dönüşte trenle hava alanına gittim. Otobüs dönüş biletinin bir kısmını iade aldım ve tren bileti ile birlikte fazladan 50 TL vermiş oldum. Toplamda 210 TL’ye geldi.


Konaklama: Airbnb’den bulduğum bir evde kaldım. 1 haftalık 880 TL


Ulaşım: 5 ile 20 TL arası değişen metro fiyatları var. Bize göre pahalı. Tahminen 1 hafta için 200 TL harcamışımdır.


Starbucks’ta Kahve: Bunu özellikle belirtmemim sebebi, 1 defa ufak boy sade kahve içtim ve 13 TL ödedim.


Miraikan’a Giriş: Asimo dahil her yeri görebiliyorsunuz. 22 TL


Fleet Foxes Konseri: Konser bileti 240 TL. Biralar ile birlikte 300 TL


Family Mart’ta Kahvaltı: Aslında bir market ama kahvaltıyı geçiştirmek için hep sandviç ve kahve aldım. 1 haftalık toplam 90 TL


Müze ve Tapınaklar: Paralı girdiğim tek müze National Museum of Nature and Science. 21 TL. Diğer müzeler ücretsizdi. Tapınaklar ise 5-10 lira arası değişiyor. Toplamda yaklaşık 75 TL harcadım.


Sokak Yemekleri: Hemen hemen her yerde gördüğüm farklı lezzetleri denemeye çalıştım. Sokak yemekleri çok pahalı olmuyor. Aldığınız deniz ürünleri ile ilgili bir şişin ya da tatlının fiyatı 3-5 lira arası değişiyor. Buna ek olarak öğle yemeklerini de katarsam toplamda yaklaşık 250 TL harcadım.


Akşam Yemekleri: Kar yağdığı 1 gün hariç diğer 6 akşam Izakaya’ya gittim. Izakaya Japon meyhanesi olarak bilinir. Bizdeki meyhane kültüründen farklı olarak publara benziyor diyebilirim. Bununla beraber gittiğim birkaç farklı pub daha vardı. Buralarda toplamda 800TL harcadım.


Oyun Makineleri: Hiç oynamayan bile 1 kere gider oynar. Japonya oyun cenneti. Kazanamayacağımı bile bile toplamda 50 TL’lik jeton almışımdır.


Hediyeler: Bavulumda çok yer olmadığından daha çok ufak hediyeler almaya gayret ettim. Ek olarak içkiler var. Tahmini 500 TL harcamışımdır.


Günlük İhtiyaçlar: Kahveler, atıştırmalar, tütün ürünleri (Japonya’da bir paket sigara 20 TL), hava alanlarındaki yeme içme, Türkiye’den aldığım internet paketi dahil yaklaşık 400 TL


Japonya’da uçak bileti, konaklama, şehir içi ulaşım, internet, hediyeler ve yeme-içme dahil toplamda 6.000 TL harcadım.


Not

* Belirttiğim fiyatlar kdv dahildir. Kasada sürpriz yaşamamak için Japonya’da satılan her şeye %8 kdv eklendiğini unutmamakta fayda var.

** Ocak 2018 Kuru: 1 Yen = 0.034 TL


Japonya’da gezdiğim yerleri görmek için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »