Loading...

Hangi Ülkede Ne Kadar Bahşiş Verilir ?

Hangi Ülkede Ne Kadar Bahşiş Verilir ?

Bahşiş restoran veya kafe çalışanlarının özverili ve kaliteli hizmetinin bir karşılığının olması gerekliliğinden çok eski yıllarda ortaya çıkmış. Tüm ülkelerde olmasa da büyük çoğunluğunda hala geçerliliğini korumakta.

Türkiye’de eskiye nazaran çok azaldığı bir gerçek. Artık hesaba dahil edilip getiriliyor. Bu fiyatların yüksek olmasından ya da işletmecilerin kalitesizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Türkiye’de hesaba dahil edilsin ya da edilmesin bahşiş bırakmazsanız servis yapan kişi size tavır takınmaz fakat yurt dışında bu durum çok farklı olabiliyor.


Amerika’da bahşiş vermediğinizde bu hizmetin kalitesiz yapıldığı anlamına gelir. Taksilerde dahi verilir. Ücretlerin düşük olması sebebi ile neredeyse geçim kaynağı haline gelmiştir. Vermeyip kalkarsanız bir sonraki gidişinizde bir kere daha düşünün derim.

Japonya’da ise tam tersine kötü bir hizmet yapıldığı anlamına gelir. Bu sebeple Japonya’da bahşiş vermeye sakın kalkışmayın. Bu onlar için çok önemli bir sunumdur zaten size en iyi hizmeti vermişlerdir. Bunun dışında başka bir düşünceleri yoktur. Hesap gelince sadece teşekkür etmeyi unutmayın. Bunu Japonya’ya gidince daha iyi anlıyorsunuz.


Hangi Ülkede Ne Kadar Oranda Bahşiş Verilmelidir ?


Avrupa ise bu konuda biraz bize benziyor. Genelde hesaba dahil edilip getiriliyor ve %5 – %10 arası değişen bir miktarı da ayrıca bırakmanız bekleniyor. Bırakmazsanız da olumsuz bir durumla karşılaşmayabilirsiniz fakat bu elbet her Avrupa ülkesinde farklıdır. Örneğin; Çek Cumhuriyeti’nde buna çok önem verilirken, İspanya’da çok da önemli değildir. Aynı şekilde İtalya’yı da buna katabiliriz.

Yurt dışına çıkmadan önce kafe, restoran ya da taksilerde sürprizlerle karşılaşmamak adına bu yazıyı hatırlamanızda fayda var.

İyi Seyahatler…


Hangi ülkede ne kadar bahşiş verildiğini detaylı bir şekilde ileten Mashable’daki bu güzel yazı için tıklayınız.

Gezilerimin tümü için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »