Loading...

Suntory Hibiki – Japon Viskileri

Suntory Hibiki – Japon Viskileri

Bir çoğumuzun viski denildiğinde aklına Scotch gelir ya da Jack Daniel’s, Chivas Regal gibi markalar sayarız fakat Japon viskileri bize en uzak olanıdır. Hatta Japon viskisi mi varmış ki diye şaşırabiliriz. Artık Suntory Hibiki ile yeni bir viskiniz daha olacak.

Hibiki, Yamazaki ve Hakushu maltları ile Chita tahıl viskilerinin bir harmanıdır. Kısmen erik likörü fıçılarında dinlenmiş ve 43 derece alkollüdür. Japonya’dan 200 – 250 TL’ye (Ocak 2018 Kuru: 0,34 Yen) alabilirsiniz, Türkiye’deki fiyatı ise 400 – 450 TL arasında değişmektedir. Amerikan viskilerine gelen büyük zamdan sonra daha da cezbedici olacaktır.


Suntory Hibiki - Japon Viskileri

Hibiki Japonca “Harmony” (armoni, uyum) kelimesinin karşılığı. İlk olarak 1989’da 17 yıllık ekspresyonuyla sunulan Hibiki, 2009’da sunulan 12 yıllık şişesiyle en çok tüketilen Japon viskileri arasına girmiş. Kulağa garip gelebilir ama Japonya’da 12 yıllık şişesini bulamadığımdan standart olanından almıştım. Hatta o kadar yer gezmeme rağmen son gün tesadüf eseri girdiğim bir markette bulabildim.


Japonya’nın en büyük ve en eski içki firmalarından Suntory, adını Lost in Translation filminde Bill Murray’ın oynadığı sahne ile duyurmuştur. Filmi izlemenizi tavsiye ederim. Japonya hakkında özellikle de Tokyo hakkında ön bilgi almanızı sağlayacaktır.


Japonya’da gezdiğim yerleri görmek için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorumlar (4)

Yorum Yazın

Translate »