Loading...

Ballıkayalar – Kocaeli | Kamp Alanları

Ballıkayalar

Ballıkayalar Tabiat Parkı İstanbul’a 1 saat mesafede ve Gebze Sanayi Bölgesi’ne çok yakındır. Gidiş yolu bir doğa havası yaratmamasına ve sanayi bölgesine de çok yakın olmasına rağmen dik yamaçları ve berrak suları ile burası doğal güzelliğini korumayı başarmış.

Ballıkayalar’da kampa, trekking yapmaya ya da pikniğe gelen birçok farklı kültür görmeniz mümkün. Ayrıca yüzmeniz de mümkün. Sürekli akan nehir, günübirlikçilere rağmen temiz kalmayı başarmış. Kamp için ise herhangi bir ücret alınmıyor. Sadece otopark ücreti vermeniz yeterli. Günlük 10 TL. Zemin kaya olduğundan çadır kurmak biraz yorucu oluyor. Gece rahat bir uyku için ise matı iyi seçmekte fayda var.


Ballıkayalar – Kocaeli | Kamp Alanları

Köy içinde alkol satılmıyor ama diğer tüm ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerel marketler var. Arabanız varsa 5dk’lık bir mesafede. Arabanız yoksa asfaltta sıcak bir yürüyüş sizleri bekleyecektir 🙂

Alışveriş yaptıklarınızı da mümkün olduğunca çantanıza sıkıştırın ki kayalar üzerinde yürümeniz bir nebze kolaylaşsın. Bazı noktalarda ekipmanlar ile yürümek/tırmanmak zorlayıcı olabiliyor.


Ballıkayalar – Tırmanış

Göletin kenarındaki tahta masalarda piknik, kanyonda yürüyüş dışında bir farklılık da kaya tırmanışı yapılması. Ballıkayalar Türkiye’nin en çok tercih edilen tırmanış noktalarından biriymiş. Tırmanış yapan birçok kişi görebilirsiniz.

Tırmanış değil de bizim gibi trekking ya da kamp yapacaksanız ayakkabı seçimi olarak spor ayakkabı değil, trekking botu tercih edin derim. Dere yatağında yürürken suyun cilaladığı kayalarda zemini iyi tutan bir tabana ihtiyacınız olarak. Bazı kayalar ciddi kaygan olabiliyor.


Ballıkayalar – Kamp Ateşi

Hemen hemen her çadırın önünde bir ateş yakıldığını görebilirsiniz. Ateş yakmak için çevreden topladıklarınız yeterli olacaktır. Arkanızda kayalar ve hemen önünüzde akan giden su önünde ateş yakıp saatlerce oturmak harika.


Kamp Alanları

Ballıkayalar’da kamp ya da trekking yapmanın en güzel zamanı kesinlikle hafta içi. Biz hafta sonu gittik ve günübirlik gelenler sebebi ile bir daha hafta sonu gitmenin pek akıllıca olmadığını görmüş olduk fakat sizin de hafta sonu dışında gidebilecek bir zamanınız yoksa akşam 18:00 gibi kampınızı kurmanızı ve ertesi sabah en geç 10:00’da buradan ayrılmanızı tavsiye ederim. Bunu yapan birçok kampçı vardı. Ballıkayalar gibi doğa harikası olan bir yerde insan faktörü çok önemli hale geliyor.


Diğer kamp yerleri için tıklayınız.

TÜRKİYE’DE KAMP YAPILACAK HARİKA YERLER

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »