Loading...

Hachiko

Hachiko Japonya denilince ilk akla gelenlerden biridir diyebiliriz. Özellikle filmini izlemiş olanlar için Tokyo’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralara konulur. Ben de daha önceden filmini izlemiş biri olarak yapılacaklar listeme almıştım.

Bir müzede ya da kapalı bir alanda sergilendiğini düşünebilirsiniz fakat halka açık bir yerde yer almaktadır. Shibuya istasyonunda Hachiko çıkışını bulabildiğinizde anıtı da hemen görebiliyorsunuz. Bunu Taksim meydanındaki anıt gibi düşünebilirsiniz. Her gün önünden onlarca kez geçtiğiniz bir konumda.


Hachiko

Gittiğimde heykelin altında ve çevresinde sevimli kediler olduğundan Hachiko’dan çok kediler ilgi çekiyordu. Burada istediğiniz kadar fotoğraf çekebilir ya da çektirebilirsiniz.

Hachiko’nun kısa hikayesine gelecek olursak; Hachiko, her gün sahibi olduğu profesörü saat 3’de metro istasyonunda karşılamaya gidermiş. Profesör öldükten sonra da her gün aynı saatte gitmeye devam etmiş ve bu da halkın dikkatini çekmiş. Yaklaşık 10 yıl boyunca herkes onu sevmeye ve yiyecek getirmeye gelmiş. Japon halkı o kadar bağlanmış ki Hachiko ölünce ülkede ulusal yas ilan edilmiş ve bu heykeli yapmışlar.


Ulusal Bilim Müzesi

Hachiko’nun mumyalanmış naaşı da halen Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir. Orada çektiğim bir fotoğraf.


Hachiko

Her yıl Hachiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’da da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. Bu hikaye 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. Ülkemizde de Japon filmleri festivalinde gösterilmişti.


2009 yılında ise Richard Gere’in oynadığı Hachi: A Dog’s Tale filmi ile tüm dünyaya yayılmış oldu.


Japonya’da gezdiğim yerleri görmek için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »