Loading...

Belgrad’da Nerede Ne Yenir, Ne İçilir ?

Sırbistan’ın en meşhur 2 yemeği Cevapcici ve Pljeskavica yemek isterseniz Belgrad ‘da kesinlikle önereceğim yer TO JE TO! olacaktır. Bu şirin yerel mekanda 400-420 Dinar’a (25 TL) büyük porsiyon Cevapcici ya da Pljeskavica yiyebilirsiniz. Yanında alacağınız güzel 1 bira ile toplamda 500-550 (30TL) Dinar vererek çok lezzetli bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu mekanda pişman olmazsınız.

Cevapcici – İnegöl köftesine görünüş olarak çok benzese de lezzet olarak çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bizdeki köftelere oranla daha az baharat katmaları ete sanki daha bir lezzet katmış. Birkaç farklı yerde yedik her yerde 1 kişilik porsiyonları 2 kişiyi doyuracak şekilde.

Pljeskavica – Belgrad mutfağının bir başka başarılı eti. Pljeskavica farklı baharatlar ile harmanlanarak hazırlanan yassı hamburger köftesi tarzında bir et. Yanında meşhur kaymak, çeşitli mezeler ve salatalar ile ana yemek olarak servis edilir. Doyma hissini yeterince yaşatır.

Cevapcici

Sırp meyhanesine gitmek ister, farklı lezzetler tatmak ve birer Rakija içelim derseniz Suvobor bunun için ideal bir mekan. Benzerlerine göre daha ufak bir meyhane olmasına karşın geniş menüsü ve garsonların sıcak ilgisi sebebi ile bir daha giderim diye not edeceğiniz yerlerden olacaktır.

Belgrad
Rakija

İlk defa Rakija içiyorsanız eğer bunu bildiğimiz rakı gibi zannetmeyin. Boğma rakı olmasına karşın yemek ile beraber değil yemek öncesi içilen çok sert bir içkidir. Özel bir bardakta shot benzeri gelir fakat shot olarak sakın denemeyin derim 🙂 %60 civarında alkol oranı olup, içtiğinizde müthiş bir yanma hissi verir ve çok hızlı çarpar. Yemekten önce içilen 2 tane ile bir anda ne olduğunuzu şaşırabilirsiniz. Bu mekanda fiyatları 150-250 Dinar (9-15 TL) arası değişiyordu. Marketlerde ise 70’liği 600-850 Dinar’a (35-50 TL) bulunuyor. Belgrad’a gitmeden önce kesin 1 şişe getiririm diyordum, içtikten sonra vazgeçtim 🙂

Önemli Notlar

  • Akşam güzel bir restoranda yemek yemek istiyorsanız kesinlikle birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız gerekli aksi takdirde gezinizin akşamları çok zorlu geçecektir. Her mekana neredeyse rezervasyon isteniyor.
  • Şehirde tüm mekanlarda kapalı alanda sigara içiliyor. Eğer sigara kullanmıyorsanız rahatsız edebiliyor.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »