Loading...

Kalemegdan – Belgrad Kalesi ve Parkı

Şehrin merkezinde yer alan Kalemegdan (Kale Meydanı) Belgrad’ın en turistik yerlerinin başında geliyor. Kalemegdan, Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu noktada Osmanlı’dan kalan eserleri, askeri müzeyi, parkları, kafeleri ve sosyal tesisleri de içeren çok geniş bir alana yayılır. Yazın ya da kışın hava ne olursa olsun burası kesinlikle gezilmeli.

Kalenin içinde askeri açık hava müzesi bulunur. Eski Yugoslavya’nın askeri tarihinin tüm detaylarını gözler önüne seren bu müze, I. Dünya Savaşı’ndan kalma yüzlerce tankı ve buna benzer farklı ağır silahları görebileceğiniz harika bir yer. Kalemegdan’ ı gezerken bu kısmı atlamayın.

Askeri Müze

Kalemegdan’da 18. yüzyıl ortalarında inşa edilen ve Avusturya eseri olduğu bilinen Saat Kulesi, (Sahat Kula) Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde Saat Kapısı olarak bahsediliyor. 

Askeri Müze

Kale’nin içinde müzeler, bahçeler dışında çok güzel 2 restoran da bulunuyor. Teras kafeye çıkarak nehrin harika manzarası eşliğinde oturabilirken, Antico Sapore’de ise güzel bir müzik eşliğinde ister Sırp kahvesi (Türk kahvesinin bir benzeridir), isterseniz şarabınızı, viskinizi içip doğanın içinde huzuru bulabilirsiniz. Fiyatları da Belgrad’daki diğer yerler gibi uygundur. Jack Daniels’i 330 Dinar’a (Yaklaşık 20 TL), Sırp kahvesini ise 150 Dinar’a (Yaklaşık 6 TL) içebilirsiniz.

Antico Sapore

Sırbistan’da gezdiğim diğer yerler için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »