Loading...

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Narita ve Airbnb

Narita’da uçak içinde kapıların açılmasını beklerken tesadüfen birkaç dakika içinde biri Japon biri Filistinli ile daha tanıştım. Bu nasıl oldu anlamadım ama sohbet ede ede 4 Türk, 1 Japon, 1 Filistinli hep beraber gümrük kontrolüne gittik. Narita’da gümrük kontrolü benim açımdan beklediğimden çok rahat ve hızlıydı. Parmak izinizi alıp, fotoğrafınızı çekiyorlar. Bunun dışında işlemleri yapan görevli nerede kalacağımı sordu ve Airbnb’den bulduğum evde kalacağımı söyleyerek hemen geçtim ama tanıştığım diğer 3 Türk sorgu odasına alındı. 1 tanesi 10 dakika sonra çıktı ama diğer 2 Türk’e ne oldu hala bilmiyorum. Bankada kaç paran var, mesleğin nedir, niye geldin gibi sorular sorulmuş. Son zamanlarda çok fazla iltica etmeye çalışan olduğu için bu şekilde sorular soruluyormuş. Herhalde ben çok fazla turiste benzediğim için beni sorgulamadılar diye düşünüyorum.


Uçaktan inerken tanıştığım Filistinli Darwish dünyayı gezen eğlenceli bir gezgindi. Açık söylemek gerekirse sorguya alınan diğer Türkleri benden fazla önemsedi ve gidip bir şekilde iletişim bilgilerini görevlilere iletip, sorgudaki Türklere verdirtti. Tanıştığım Japon arkadaş (adını hatırlayamadım) ise üniversite öğrencisi. Her yerde söylendiği gibi bize inanılmaz yardımcı oldu. Bu arkadaşın ingilizce bilen nadir Japonlardan olduğunu ise çok sonra anladım. Seyahate çıkmadan önce hep Narita’dan trenle Shibuya’ya geçerim diye planlamıştım ama Japon arkadaş Shibuya’daki istasyonun çok karmaşık olduğunu, ilk günden zorluk çekebileceğimi düşündüğü için otobüse bilet aldırdı. Airport Limousine Bus’dan ucuz olsun diye dönüş biletini de aldım ve 4.500,00 Yen verdim. İyiki de ona uymuşum. 1,5 saat süren rahat bir otobüs yolcuğu ile kısa bir uyku da çekip biraz dinlenmiş oldum. Otobüsten indiğim yer de zaten Shibuya Excel Hotel yani Shibuya istasyonunun onlarca çıkışından biriydi.


Shibuya metro istasyonundan Airbnb’den bulduğum eve gitmek için metro ile 3 durak sonra olan Yutenji’ye gittim. Tabi Shibuya istasyonunda biraz dolanmadım değil. İlk gittiğinizde karmaşık geliyor. Sonradan belli bir kısmını çözebiliyorsunuz. Bilet almak ayrı bir macera ama Google Maps burada da yardımcı oluyor ve hangi durağa ne kadar ücret ödeyeceğinizi söylüyor. Benim gideceğim yer 160 Yen’di. Bu arada ev için de 7 geceye 880 TL ödemiştim. Ev Meguro’da.


Jutenji durağından Airbnb’den bulduğum eve gitmek, yürüyerek 10 dakika bir mesafedeydi fakat inanılmaz yağan bir yağmur ve zaten bozuk olan telefonumun Google Maps’te beni yanıltması ile 30 dakikada gidebildim. Sokağa geldiğimde hangi bina olduğunu bulamadığımdan bir markete girip ev sahibim Haruna’yı aradım. Geldiğimi fakat hangi bina olduğunu bulamadığımı söyledim ve bana ingilizce bilmediğini söyledi. Buna çok şaşırdım çünkü Airbnb üzerinden defalarca yazışmıştık. Telefonu kasiyere verip ev sahibim Haruna ile konuşturdum belki Haruna evi tarif eder ve kasiyer çocuk da bir şekilde gösterir diye ama sonuç beklediğim gibi olmadı. Bu sırada markette olan bir kadın ingilizce bildiğini yardımcı olabileceğini söyledi. Telefonu ona verdim evi tarif etti. Haruna ile tanıştık ve evi gezdirdi. Ev çok temiz ve düzenliydi. Beklediğimden çok daha iyiydi. Kısa bir sohbet etmek istediğimde anladım ki meğer her şeyi Google Translate ile çeviriyormuş. Sohbeti de elimizdeki tabletleri birbirimize göstererek yaptık ve hayatımın en ilginç iletişim kurma yöntemi oldu. Bu şekilde anlaşabildik.


Odaya yerleştikten sonra akşam Japonya’daki arkadaşımla görüşmeye Shibuya’ya geçtim. Yutenji-Shibuya 3 durak olduğundan çok rahat gittim. Metro çıkışını bulmak biraz zorladı ama çıktığımda yüksek binalar ve rengarenk ışıkları görünce tüm yol yorgunluğum gitti hem de deli gibi yağan yağmura rağmen. Yağmur gezmeyi ciddi anlamda etkilediği için ilk gece bir yer gezemedim zaten sırılsıklam olmuştum. Izakaya’ya gidip bir şeyler atıştırıp, uzun bir sohbetten sonra ilk günü bitirdim.Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün


Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »