Loading...

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes Konseri

Telefonum artık beni yarı yolda bırakacak duruma geldiği için sabah kalktığımda ilk işim Apple Store’a gitmek oldu. Zaten gelmeden önce telefon alma niyetim vardı fakat bir ara alırım diye planlıyordum. Ben de kendimi mağaza önünde sıra bekleyenler gibi hissetmemek için açılış saatinden 15-20 dakika geç gittim. Bu şekilde kendimi teselli ettim. Iphone 7 Plus mat versiyonunu kdv hariç 85,800 Yen’e aldım. %8 kdv var fakat Apple mağazasında Tax Free yapabiliyorsunuz. Size bir belge veriyorlar ve bunu ülkeden çıkarken gümrükte teslim etmenizi istiyorlar.


Telefonu aldıktan sonra hem bir kahve içmek hem de telefona birkaç uygulamak yüklemek için Apple’ın çok yakınında olan Starbucks’a gittim. Yakında kahve satan tek yer Starbucks’dı. Kahveler 350 Yen’den başlıyordu. Türkiye ile karşılaştırdığınızda çok pahalıya geliyor. Burada biraz oyalanıp metroyla Odaiba’ya nasıl gidilir diye bakmaya başladım. Japonya’da yaşayan arkadaşımla Fleet Foxes konserine gitmek için çok önceden bileti almıştık. Aynı gün Miraikan’ı da gezelim dedik çünkü konser alanı ile birbirine çok yakındı. Shibuya’dan Odaiba’ya metro ile bir aktarma dahil 490 Yen vererek 40 dakika gibi bir sürede gittim. Bu kadar pahalı olmasının sebebi mesafesi çünkü Tokyo’da mesafeye göre bir ücretlendirme var.


Odaiba durağından Miraikan’a yürümek 5 dakika sürdü. Miraikan’ın giriş ücreti 620 Yen ve Asimo dahil birçok yeri görebiliyorsunuz. Asimo belli saatlerde çıktığı için önceden sorulmasında fayda var. Biz öğlen 2’dekine gitmiştik. Asimo’yu daha önce defalarca izlediğim için beni çok şaşırtmadı ama diğer her şey inanılmazdı. Miraikan’ın çok etkileyici bir atmosferi var. En çok robotlar ilgi çekse de hemen her şey kusursuz. Devam eden bilimsel araştırmalar, Geocosmos, uzayla ilgili bilgiler, teknolojinin hikayesi gibi daha önce görmediğiniz çok ilginç tecrübeler ediniyorsunuz. Özellikle Geocosmos’un hipnotize edici bir güzelliği var.


Geocosmos, yeryüzü hareketlerini uydudan alıyor ve bunları 90 günlük veriler ile her gün güncelleyerek yansıtıyor. Tam altına yaptıkları dinleme salonunda uzanırken insanın saatlerce izleyesi geliyor. Miraikan’ı dolaşmak ve Geocosmos’un altında uzanarak biraz dinleme ile burayı gezmek ortalama 2 saat sürdü. Eğer siz de biraz teknoloji meraklısı iseniz, bilgi üzerine kurulu, sürekli şaşırtan ve çok şey öğreneceğiniz Miraikan’ı kesinlikle görmeniz gerekir.


Ben Miraikan’a hafta içi gittiğimden biraz şanslıydım çünkü kalabalık değildi. Gezerken etrafta okul kıyafeti ile dolaşan, yaşları 7 ile 15 arasında yüzlerce çocuğun olması dikkatimi çekti. Burada hemen Türkiye ile bir karşılaştırma içine giriyorsunuz ama bundan hızlıca çıkıp, en azından 30 yaşında orada bulunmuş olmanın keyfini çıkardım.


Gundam

Miraikan ile konser alanı çok yakın olduğundan çevrede biraz gezip önce Gundam’ı görmeye gittik. 1979 yılında Japonya’da yayınına başlanan Mecha animesi. İlk olarak Mobile Suit Gundam serisi yayınlanmıştır. Bu orjinal serinin 30. yıl kutlamaları çerçevesinde Tokyo’ya orjinal boyutlarda bir Gundam robotu heykeli yapılmış.  Devasa büyüklüğü ile çok dikkat çekiciydi. Japonlar, insanları nasıl etkileyeceğini iyi biliyor.


Rainbow Bridge

Gundam’ı bir süre inceledikten sonra bir şeyler atıştırdık. Sonrasında Rainbow Bridge manzarası karşısında konsere kadar kumsalda vakit geçirdik. Yazları bu kumsal çok kalabalık olur ve herkes akşam içmeye gelirmiş. Ben Ocak’ta gittiğimden sakin ve huzurlu kısmını yaşama şansım oldu. Hava kararıp da akşam ışıklar yandığında çok daha güzel bir manzarası oluyor.


Ve konser… Fleet Foxes, Washington’da kurulmuş, Amerikan Indie tarzında müzik yapan bir grup. Dinlerken garip bir huzur veren, su gibi akıp giden bir tarzları var. Bunu canlı performansa da çok iyi yansıttılar. Sakin bir şekilde konseri izleyen ve ara ara eşlik eden Japonların içinde güzel bir gece oldu.Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün


Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »