Loading...

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Hachiko ve Shibuya

Sabah evin hemen karşı sokağındaki Family Mart’tan sandviç ve kahve alarak güne başladım. (Bunu neredeyse her gün yaptım!) Sandviçler 150 ile 200 Yen arasında değişiyor. Orta boy bir kahve ise 150 Yen civarında. %8 kdv hariç. Tokyo’da gördüğünüz fiyatlara her zaman %8 kdv eklemeniz gerekiyor. Family Mart’ı birkaç sokakta bir görebiliyorsunuz. Buradaki fiyatlar diğer yerlere göre hem çok ucuz hem de sabah hızlıca kahvaltı kısmını atlatmanıza ve güne vakit kaybetmeden başlamanızı sağlıyor.


Kahvaltı sonrası Yutenji’den Shibuya’ya metro ile gittim. Shibuya metrosu gerçekten çok karmaşık ve aynı çıkışı bile 2 defa bulmanız çok zor. İçerde onlarca farklı hat var. Görevlilere sorduğunuzda yardımcı oluyorlar ama Google Maps kullanarak bu karmaşadan çok daha hızlı kurtulabiliyorsunuz. Hangi durak ne kadar, hangi giriş-çıkış kullanılmalı diye her ayrıntıyı veriyor. Kullanmanız gereken hatları belirleyip, istasyonda renkleri takip ederek kaybolmadan ulaşımı çözebilirsiniz.


Hachiko

Shibuya istasyonunda Hachiko çıkışını bulabildiğinizde anıtı da hemen görebiliyorsunuz. Ben gittiğimde heykelin altında ve çevresinde sevimli kediler olduğundan Hachiko’dan çok kediler ilgi çekiyordu. Hachiko’nun kısa hikayesine gelecek olursak; Hachiko, her gün sahibi olduğu profesörü saat 3’de metro istasyonunda karşılamaya gidermiş. Profesör öldükten sonra da her gün aynı saatte gitmeye devam etmiş ve bu da halkın dikkatini çekmiş. Yaklaşık 10 yıl boyunca herkes onu sevmeye ve yiyecek getirmeye gelmiş. Japon halkı o kadar bağlanmış ki Hachiko ölünce ülkede ulusal yas ilan edilmiş ve bu heykeli yapmışlar. Kedi ise yerinden çok memnun.


Hachiko’dan sonra yurt dışı yürüyerek gezilir felsefesi ile Shibuya’dan Tokyo Hükümet Binası’na kadar yürümeye karar verdim. Bu sırada sadece Japonya’da görülür dediğimiz bir olaya denk geldim. Bir arabanın otoparktan çıkma serüveni. İzlerken “yok artık” dedirtiyor. Bu kısa şaşkınlıktan sonra Tokyo’nun sakin sokaklarında yürümeye devam ettim. Bunu söylemek kulağa garip gelebilir ama yollar o kadar düzgün ve temiz ki insan sokakta yürürken bile mutlu oluyor ve ilginç bir şekilde de güven veriyor. Gündüz ya da gece farketmeksizin cüzdanım ya da pasaportum çalınır mı diye korkmadan yürüyebiliyorsunuz.


Tokyo Hükümet Binası

Japonya sokaklarında uzun bir yürüyüşten sonra Tokyo Hükümet Binası’na ulaştım. Bu binanın 45.katı tüm şehri 360 derece görecek bir manzaraya sahip. İçeri giriş ücretsiz ve hükümet binasına girmenize rağmen herhangi bir arama yok. Yaklaşık 200 mt yüksekliğe asansörle 1 dakikadan az bir sürede çıkılıyor. Manzarası sadece bina olmasına rağmen insanı etkiliyor. Burada ufak bir de cafe var ama fiyatları doğal olarak diğer yerlere göre pahalı. Yemeklere bakmadım ama bir kahve 450 Yen.


Hükümet Binası’ndan çıktıktan sonra Yoyogi Park’a doğru yürümeye başladım. Sabahtan beri binaların içinde yürümüş olmanın verdiği yorgunluk, Yoyogi Park’a girmem ile son buldu. Tam bir şehir parkı. Hem spor yapmanız için imkanlar var hem de isterseniz piknik yapabilirsiniz ya da bir bankta oturup enstrüman çalan birini dinleyebilirsiniz. Japonya’da evde yüksek ses çıkarmak hoş görülen bir davranış değil bu sebeple müzikle iç içe olan insanlar parka gelip, ya enstrüman çalıyor ya da şarkı söyleyip bir video klip çekebiliyor.


Yoyogi Park’taki kısa turumdan sonra Shibuya’ya gene yürüyerek döndüm. Shibuya Crossing çılgınlığına akşam da dahil olarak, o kadar kalabalık içinde nasıl olur da insanlar birbirine çarpmadan yürüyebilir tekrar görmüş oldum. Akşam arkadaşımla görüşüp, suşi yemek için Genki Sushi’ye gittik. Video biraz ilkokul öğrencisi ile öğretmeni gibi olmuş 🙂

Burası suşi yemek için muazzam bir yer. Burayı görmeden kesinlikle dönmemeniz gerekiyor. Hem fiyatları çok uygun hem de ilginç konsepti ile ilgi çekiyor. Her tabak 150-200 Yen arasında değişiyor. Ücretsiz olarak macha çayı da içebiliyorsunuz. Farklı lezzetler deneyip toplamda kişi başı en fazla 1000 Yen ödeyerek buradan kalkmanız mümkün. Emin olun fazlası ile doyuyorsunuz.Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün


Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »