Loading...

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Kamakura

Kamakura ve Chinatown

Japonya’da raylı sistemlerin varış ve kalkış saatleri inanılmaz. Bir dakika bile şaşmıyor. Bu şekilde her yere vaktinde varıyorsunuz. İlk geldiğimde arkadaşımla konuşurken “metroya 13:47’dekine biniyorum 14:09’da gelmiş olurum” gibi cümleler kuruyordu. Başlarda garip gelse de bir süre sonra alışıp aynı şeyleri siz de söylemeye başlıyorsunuz. Zaman Japonya’da çok önemli bir kavram.


Japonya’daki 6.günüm için Tokyo’dan çıkıp farklı bir yeri gezmek amacı ile daha önceden Kanagawa’ya gideriz diye planlamıştık. Önce Kamakura’yı görüp sonrasında Osanbashi ve Chinatown’a gitmek için bir plan yaptık. Ben kaldığım yer olan Meguro’dan 1 aktarma ile yaklaşık 1 saatte Kanagawa’daki Kamakura şehrine ulaştım. Kamakura burada yaşanır dedirten evlerle dolu. Tokyo’dan sonra buraya gelmek çok iyi geldi. Gittiğimiz gün havanın çok güzel olması da etkilemiş olabilir ama burada hiç yüksek bina olmaması, her evin ufak bir bahçesinin olması ve evlerin birbirinden farklı olması yürürken sizi mutlu ediyor. Bisikletlere hiç değinmiyorum.


Kamakura

Kamakura’da önce Yukinoshita tapınağına gittik. Giriş ücreti 150 ya da 200 Yen civarında. Tapınaklardaki işçilik göz kamaştırıcı ve bahçeleri çok özenli oluyor.

Buradan çıkıp Kamakura’yı görmeye gittik. Kamakura, Kanagawa’da bulunan budist Jodo Shu mezhebine bağlı bir tapınaktır. “Kamakura Daibutsu” veya “Hase Daibutsu” olarak da bilinen Kamakura şogunluğu 1185 ya da 1192 yılından 1333 yılına değin Japonya’yı yöneten şogunluk. Japonya tarihinde kurulmuş olan üç şogunluğun ilkidir. Kamakura şogunluğunun adı dönemin başkentinin bulunduğu Kanagawa’daki Kamakura’dan gelmektedir. Çok heybetli bir görüntüsü var.


Hasedera Tapınağı

Kamakura’dan sonra Hasedera Tapınağı’na geçtik. Efsaneye göre, Hasedera Tapınağı 736’da kuruldu. Bu, keşiş Tokudo Shonin’in 721’de bulunmasından sonra gerçekleşti. Hasedera Tapınağı, Kamakura Dağı’ndadır. Tapınak bu nedenle okyanus ve Yuigahama Plajı’nın mükemmel manzarasına sahiptir. Buraya giriş ücreti 300 Yen. Bu tapınak sakura ağaçları, parıltılı koi balıkları, küçük şelaleler ve yeraltı mağaraları ile meşhur. Mağaraya girebiliyorsunuz. Bunun içinde dolaşmak çok güzel bir anı. Bunun dışında ufak bir gölet içindeki koi balıklarını izlemek ve çok özenli bahçelerinde dolaşmak çok keyifli oluyor.


Osanbashi

Burayı biraz dolaştıktan sonra ise Japonya’ya göre nostaljik bir trenle Yokohama’daki Osanbashi limanına geldik. Bu limana kurulan platformdan etrafı seyretmek çok keyifli. Manzarası karşısında etkilenmemek pek mümkün değil. Hava soğuk olmasına rağmen birçok insan gelip burada vakit geçiyor ve sık sık fotoğraf çekiyordu. Bizdeki liman anlayışından farklı olarak burada sadece manzarayı izleyebiliyorsunuz. Oturup bir kafede kahve içerim diye beklentiniz olmamalı. Sadece etrafı izleyip, bir süre yürüyüş yapabilirsiniz.


Artık sıra Chinatown’a geldi. Osanbashi limanından 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Chinatown’ın girişi siz daha yürürken çok uzaktan kendini belli ediyor. Bir anda çok renkli ve sınırsız alışveriş yapılabilecek eğlenceli bir ortamın içine girmiş oluyorsunuz. Dar sokaklarında lezzetli yemeklerini tadıp, ilginç aksesuarlar ve kurutulmuş gıda maddelerini inceleyerek saatlerinizi burada geçirebilirsiniz. Çok lüks bir yere girmediğiniz sürece ortalama 800 Yen’e akşam yemeği yiyebiliyorsunuz. Akşam rengarenk ışıklar eşliğinde buraya kesinlikle gelmelisiniz.Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün


Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »