Loading...

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün

Yoyogi Park

Meiji Tapınağı ve Veda

Kar yağdığı için önceki gece evdeydim ve iyice dinlenmiştim. Sabah erkenden kalkıp son günümü iyi değerlendirmek istedim. Son günümde Shibuya’dan Yoyogi Park’a gidip oradan da arkadaşımın yaşadığı Ikebukuro’ ya kadar yürüyüp Japonya’ya veda ederim diye plan yaptım. 15 km’lik bir yürüyüş mesafesiydi. Bu sefer biraz spontane olsun istedim.


Sokağa çıktığımda belediye görevlileri çoktan temizliğe başlamıştı. Ayrıca ev sahipleri de dışarı çıkmış kapılarının önünü temizliyordu. Bunu istisnasız herkes yapıyordu kimse belediye gelsin temizlesin diye bir beklenti içine girmiyor.


Tokyo'da Son Gün

Kaldığım yerden Shibuya’ya metro ile geçtim. Kardan dolayı kimse arabası ile çıkmadığından metrolar çok kalabalıktı. Son günüme kadar hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Şu hepimizin videolardan izlediği, insanları kapıdan içeriye ittiren adamları görmesem de ona benzer bir şekilde ancak binebildim. Başta belki bir tane boş olana denk gelirim diye beklemiştim ama sonra vazgeçip 5. ya da 6. trene ancak binebildim ki o da tamamen doluydu. Bu arada Japonya’da kadınlar için pembe trenler varmış. Sadece iş günlerinde belli saatlerde çalışıyormuş. Japonya gibi modern bir ülkede bile böyle bir uygulama var.


Yoyogi Park’ın Meiji girişi karın da yağması ile çok büyüleyiciydi. Ağaçlardan düşen kar taneciklerinin güneş ışığı ile birleşmesi ile muazzam bir görüntü ortaya çıkardı. Sanki karpostal gibiydi. Ağaçlardan büyük kar kütleleri de düşüyordu ama kimse aldırış etmeyip bunu tadını çıkarıyordu.


Meiji Tapınağı

Meiji Tapınağı, imparator Meiji ile eşi Shoken’ın ruhlarına adanan bir Şinto tapınağı. Tapınağı çevreleyen ormanın iyi şans getirdiğine inanılıyor. İmparator Meiji, 19. yüzyılda Japon halkının etkileyici bir modernleşme sürecine girmesine önderlik etmiştir. Onun döneminde Japonya batılı buluşları benimsemiş, 250 yıllık dış politikadan soyutlanmış bir döneme son vermiş, askeri sistemi ve hükümeti reforme etmiş ve Japonya’yı dönemin en hızlı ilerleyen milletlerinden biri haline getirmiştir.


Tokyo'da Son Gün

Parktan ayrılıp Ikebukuro’ya doğru yürümeye devam ettim. Su almak için ufak bir markete girdiğimde en iyi arkadaşım ve güzeller güzeli eşinin istediği Hibiki adlı Japon viskisini gördüm. Bu viskiyi içki satılan her yerde sormuştum ama bulamamıştım. Hatta çok ünlü markaların yer aldığı bir mağazada bile yoktu. Burada olmasına şaşırmıştım. Fiyatı 200 TL civarında. Türkiye’de ise 450 TL civarındaymış. (Türkiye’de döndüğümde beraber içtik. İçimi sert ve bu fiyatı hak ediyor)

Ikebukuro, Shibuya kadar olmasa da çok renkli bir yer. Biraz daha ucuz olduğu için orta sınıf insanlar bu bölgede yaşıyormuş. Burada güzel bir Izakaya’ya gittik. Ayakkabınızı çıkarıp giriyorsunuz. Japon meyhane havasını en güzel burada yaşadım diyebilirim. Son gün olduğu için biraz abartarak enteresan ne varsa yedik.

Bunlar içinde çiğ at eti ve tavuk kıkırdağı unutamayacağım 2 şey. Tavuk kıkırdağı kulağa garip gelebilir. Bildiğiniz kemik yiyorsunuz ama biranın yanında meze olarak harika. Çiğ at etinin ise neye benzediğini tarif etmek zor. Bu zamana kadar hiç çiğ et yemediğim için at ya da dana eti farketmiyor 🙂 Soya sosu ve soğan ile biraz çiğneyerek güzel gidiyor. Gelirseniz şiddetle tavsiye ederim.


Narita

Japonya’ya geldiğimde ucuz olsun diye Narita havaalanından gidiş-dönüş otobüs bileti almıştım. Önceki öğlen rezervasyon için japonca bilen arkadaşım firmayı aradığında kardan dolayı otobüs seferinin iptal olma ihtimali olduğunu söylemişti. Akşam yemek yerken de firma kendi arayarak biletin iptal olduğunu fakat trenlerin çalıştığını söyledi. Bunu arayıp söylemelerini beklemiyordum. Japonlar düşünceli insanlar.

Dönüş günümde Shibuya’dan havaalanına Narita Express için bilet aldım. 4000 Yen. Otobüs firması da dönüş biletini iade edeceğini söylemişti. Havaalanına gittiğimde hiç zorluk çıkarmadan hemen 1300 Yen iade ettiler. Bu şekilde 1500 Yen zarar etmiş oldum ama karlı bir Tokyo’yu gördüğüm için bunun bir önemi yoktu.


Japonya’da Ne Kadar Harcadım ?

Japonya’da uçak bileti, konaklama, şehir içi ulaşım, internet, hediyeler ve yeme-içme dahil toplamda 6000 TL harcadım. Bu herkesin bütçesine göre değişir ama Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında fazla olsa da dünyanın en pahalı şehrinde 1 hafta tatil yapmak neredeyse Türkiye’de satılan bir Iphone X fiyatı ile aynı. Bu tecrübeyi yaşamanın bir para karşılığı yok.

Farklı kültürleri ve lezzetleri seven biri iseniz, bir sonraki gezi planınız kesinlikle Japonya’ya olsun. Pişman olmayacaksınız !Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün


Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Hikayelerim

Yorumlar (2)

  • Ceylan 4 sene ago Reply

    Merhaba, İkebukuro’da gittiğiniz Izakaya’nın adını hatırlıyor musunuz? O tarafta konaklayacağımız için ilk gece güzel bir izakayaya gitmek istiyoruz. Teşekkürler.

    Erman 4 sene ago Reply

    Merhaba,
    Yerin adı Za Watami. Benim gittiğim yer kapanmış görünüyor ama başka şubeleri de var. Görmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yazın

Translate »