Loading...

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı Tokyo’nun Chuo semtine bağlı Tsukiji’de yer alan bir balık pazarıdır. Sumida Nehri ile Ginza alışveriş semti arasında yer almaktadır. Pazar dünyanın en büyük toptan balık ve deniz ürünleri pazarının yanı sıra her türden en büyük toptan gıda pazarlarından biridir. Balık pazarında bir yılda 4 milyar dolarlık alışveriş yapıldığı tahmin ediliyor. Tek bir ton balığının 1.7 milyon dolara satıldığı olabiliyormuş.


Sabahın 4’ünde, 5’inde gittiğinizde balıkların açık artırmayla satılması izleniyormuş ama o kadar erken kalkamadığımdan dolayı ben saat 09:30 gibi orada oldum. Buradaki en ilginç şey ise balık değil çok fazla turistin olması. Neredeyse Japon’dan çok turistler vardı. Bir balık pazarına bu kadar ilgi gösterilmesi, Japonların pazarlamayı ne kadar iyi bildiğinin de bir göstergesi. 


Tsukiji balık pazarı daha önce görmediğim ya da yenildiğini bilmediğim deniz ürünleri ile dolu, çevredeki restoranlardan hepsini tadabiliyorsunuz. Gittiğimde artık çok fazla bir şey kalmamış ve pazarın içindeki balıklar dondurulup, kutular ile kaldırılıyordu fakat çevredeki restoranlar ve sokaklar hafiften kar atıştırmasına rağmen tıklım tıklımdı.


Tsukiji Balık Pazarı

Restoranlar biraz pahalı ama ararsanız ucuzuna da denk geliyorsunuz. Sokakta 200 Yen’e satılan deniz ürünlerden oluşan bu şişler çok lezzetli. Hepsi de çok temiz. Fiyatın ucuz olması sebebi ile de önünde sıra olabiliyor ama Japonya’da olduğunuz için hiçbir karmaşa yaşamıyorsunuz.

Burada bizim bildiğimiz kılıç balığı, somon, midye, tarak, kalamar, karides ne ararsanız var. Hepsini şişte yapıyorlar. Bana ilginç gelen ise kirpi balığı diye lezzetli bir deniz canlısı varmış. Daha önce duymamıştım. Tadı neye benziyor derseniz en yakın mezgit diyebilirim.


Takako

Takako, Amerika’da yaşayan kuzenimin arkadaşı. Böyle ilginç bir bağlantı sayesinde görüşmek için mesaj attığımda Tsukiji’de çalıştığını söylemişti ki ben de yaptığım plana göre zaten Tsukiji balık pazarını gezecektim. Öğlen buluşup suşi yemeye gittik. Çok cana yakın biri ve ingilizce bilen nadir japonlardan 🙂

Televizyon programlarına içerik sağladığını düşündüğüm ama tam da anlayamadığım, 2 yıl önce kurduğu ve şu an yanında 12 kişi çalıştırdığı Trolley Research adında bir şirketi var. Evli ve 9 yaşında da oğlu varmış. Bir ara lavaboya gideceğim diyerek masadan kalkıp, hesap isteme zamanı gelince de bir Türk gibi “ne hesabı, sen misafirsin” diyerek, kalktığı arada zaten hesabı ödemiş olduğunu öğrendim. Türkiye’den çok uzak bir ülkede böyle bir şeyle karşılaşmak çok şaşırtıcı ve çok güzel. Hesap ne kadar geldi bilmiyorum ama açıkçası çok da ucuz bir restoran değildi.


Tokyo'da 6. Gün

Takako ile sohbet ederken bir yandan da kar artık şiddetini arttırmaya devam ediyordu. Buradan ayrılıp Takako işine giderken, ben de bir yerlerde kahve içmek için yer aradım. En yakın Family Mart vardı. İlk defa 2 katlı bir Family Mart gördüm. Bu zamana kadar gördüklerim hep tek katlı marketti ama buranın üst katı kafe gibiydi ve karla birlikte güzel bir manzara da oluştu. Bir süre burada oturup sonra trenle kaldığım yer olan Meguro’ya döndüm.

Japonya’da yaşayan arkadaşım tren ve otobüslerin bu tarz hava koşullarında iptal olabileceğini ve dikkat etmemi söylemişti yoksa uzun bir yürüyüş ya da pahalı bir taksi beni bekleyecekti 🙂 Karın şiddeti azalmadığı için ben de akşamki planları iptal ettim. Bunun yerine evin yakınlarında bir yerde olurum diye düşünmüştüm fakat kar hiç durmadı ve hava da o kadar soğudu ki artık yürümeyi zorlaştıran bir hale gelmişti. Bu sebeple bu akşamı evde geçirmek zorunda kaldım. Birkaç kez dışarı çıkıp, etrafta biraz yürüyüp üşüdükten sonra kahve alıp tekrar odama geri döndüm.

Normalde böyle bir kar pek olmazmış. 1 gün öncesinde montsuz dolaşırken 1 gün sonra kar yağması ile farklı mevsimleri birkaç günde yaşamış oldum. Bu da artık benim şansım sanırım.Tokyo

Uçuş Günlüğü | Tokyo’da 1. Gün

Narita ve Airbnb | Tokyo’da 2. Gün

Miraikan ve Fleet Foxes | Tokyo’da 3. Gün

Hachiko ve Shibuya | Tokyo’da 4. Gün

Akihabara ve Ueno Park | Tokyo’da 5. Gün

Tsukiji Balık Pazarı | Tokyo’da 6. Gün

Meiji Tapınağı ve Veda | Tokyo’da Son Gün


Kanagawa

Kamakura ve Chinatown | Kanagawa’da 1 Gün

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »