Loading...

Bayram Öncesi ve Atatürk’ün Evi | Selanik’te 2. Gün

Grafiti -8

Bayram Öncesi ve Atatürk’ün Evi

3. günün sabahı bayramın ilk günü oluyordu. Farklı bir ülkede olduğumuz için arkadaşım bayram namazına gitmeyi istedi. İlla farklı bir şey olacak ya. Tamam dedim. Selanik’teki cami kapanmış. Bunun yerine Balkan Derneği’nin yeri varmış ve herkes oraya gidiyormuş. Bayramdan bir gün önce internetten adresini bulduk ve aramaya başladık. Yakın bir sokağa geldiğimizde yolda oturan iki tane dayıya ingilizce olarak adresi sorduk. Bize cevap vermediler. Biz de kendi aramızda Türkçe konuşmaya başlayınca bozuk bir Türkçe ile konuşmaya başladılar. Meğer göçmenlermiş. Yanlarından ayrılınca iyi ki küfür etmemişiz dedik.


Biraz yürüdükten sonra adresi gene kaybettik. Başka birine soralım dedik. Yolda beyaz atletle Şahin K misali yürüyen bir dayı vardı sadece. Ona sorduk. O da bir süre susup Türkçe konuşmaya başladı. Bu sefer kendimizi tutamayıp gülmeye başladık. Bu sefer Türkçe de konuşmamıştık nereden anladı bir fikrim yok. Biz adamla konuşurken bir yandan da bir apartmanın en üst katındaki Yunan teyze camdan sarkmış bu dayıya Yunanca bir şeyler söylüyordu. Adam da teyzeye bir iki Türkçe küfür sallayıp bize adresi gösterdi. Keşke fotoğrafını çekseymişiz. Sonra buna çok pişman olduk 🙂


Selanik'te Bir Sokak

Atletli dayının yönlendirmesi ile neyse ki sonunda bulabilmiştik. Sabah çıkarken gider orada en azından bir çay içeriz diyorduk. İçeride imamla kısa bir sohbet edip çay var mı diye sorduk. O da “çay yok ama frappe var” dedi 🙂 Frappelerimiz ile sohbete devam ettik. Selanik’teki cami restore için kapanmış fakat Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar sebebi ile bir türlü tamamlanamamış. Bu sebeple Balkan Derneği’ne gidiyorlarmış.


Atatürk'ün Evi

Buradaki kısa sohbetimizden sonra Atatürk’ün Evi’ne gittik. Bugün müze olarak ziyarete açık bulunan Selanik’teki Atatürk Evi, Selanik Başkonsolosluğumuzun da bulunduğu etrafı duvar parmaklıklarla çevrili bir bahçenin ana caddeye bakan köşesi üzerindedir. Selanik’teki Atatürk Evi’nin son onarımı, düzenleme ve sergilemesi 1981 yılında yapılmıştır.

Atatürk’ün evindeki eşyaların bir kısmının biz gitmeden önce kaldırıldığını daha önce duymuştuk. Buna rağmen odalara girip o ortamı solumak çok güzel. Atatürk’ü yakından incelerken istemsiz bir şekilde kendinizi toparlıyorsunuz. Ceketiniz olsa önünüzü iliklersiniz. Çok özenle yapılmış ve çok şık giydirilmiş. Keşke yerinden kalksa diye bir beklenti içine giriyorsunuz.


Selanik Tepesi

Atatürk’ün Evi’nden sonra yürüyerek surlara çıktık. Selanik ufak bir yer olduğundan bir çok yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Buradan Selanik’in tüm manzarasına hakim oluyorsunuz. Biz çıktığımızda biraz sis vardı bu yüzden net bir görüntü yoktu ama gene de sizi etkiliyor.


Bir süre dinlendikten sonra tekrar aşağı inip Gyros (döner) yemeye gittik. Bizden farklı olarak dönerin içine çeşitli soslar koyuyorlar. Bu zamana kadar döneri hep bildiğimiz standart şekli ile yemiştim. Burada sanki kumpir sipariş eder gibi içine ne isterseniz koydurabiliyorsunuz. Bu şekilde bana çok lezzetli geldi. Fiyatını hatırlayamadım fakat çok ucuzdu diye aklımda kalmış.Selanik

Selanik’e Gidiş ve Yunan Meyhanesi | Selanik’te 1. Gün

Bayram Öncesi ve Atatürk’ün Evi | Selanik’te 2. Gün

Bayram Sabahı ve İlginç Taksici ile Son Gün | Selanik’te 3. Gün

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »