Loading...

Venedik’te Korsan Taksi ve Camping Fusina | Venedik’te Bir Gün

Venedik’te Korsan Taksi ve Camping Fusina

Roma’da yaşadığımız cüzdan çaldırma hikayesinden sonra yorgun bir şekilde Venedik’e indik. Saat akşam 10 olmuştu. Havaalanından Venedik’e giden yol üzerinden, kalacağımız yer olan Camping Fusina’ya otobüsle geçmeyi planlamıştık ama Mestre’ye giden yol o kadar ıssızdı ki başka bir otobüs geçebileceğine çok inanmadık ve shuttle ile Mestre’ye kadar gittik. (Gündüz otobüs geçiyor)


Eğer havaalanından Camping Fusina’ya direk taksi ile geçseydik 70-80 Euro civarı tutacaktı. Shuttle ile Mestre’ye geldiğimizde önce kahve içmek için bir yer aradık ama açık bir yer olmadığından ben, kardeşim ve kuzenim bir kahve makinesi önünde kahve almaya çalışırken, arkadaşım da karşı caddede taksi bakıyordu. Kahveleri henüz almışken arkadaşımız bize seslendi ve yanına gittik. Bulduğu taksi ise bir korsan taksiydi. İngilizce bilmeyen bir taksiciyle nasıl anlaştı da ayarladı hala anlamış değiliz. Mestre’den Camping Fusina’ya 20 Euro’ya anlaştık. Normal taksiler ise 30-35 Euro’ya götürüyormuş.


Camping Fusina

Saat gece 11 olmuş ve biz Renault Toros benzeri bir korsan taksi ile Venedik’in 20 km uzağındaki kamp alanına gidiyorduk. Gittiğimiz yolda ise neredeyse hiç ışık yoktu. Yolu görememek ve bilmediğimiz bir yer olmasından dolayı zaman pek geçmedi. Yol boştu ama sanki 2 saattir yoldayız gibi gelmişti. Bu kadar yolu 20 Euro’ya götürmez kesin daha fazla isteyecek diye düşündüm ama geldiğimizde ek bir ücret istemedi. (Bu kısımda hiç fotoğraf çekmemiş olmam, pişman olduğum şeylerden biri)


Kamp Alanı

Eğer olur da siz de bizim gibi gece yolculuğu yapıp, Camping Fusina’ya giderseniz kapıdaki adam İngilizce bilmiyor. İtalyanca ve İspanyolca biliyor. (Sabah ki görevli İngilizce biliyor) Biz derdimizi ancak içeriden İngilizce bilen bir İtalyan kadının gelmesi ile anlatabildik. Zaten yorgunduk ve 20 dakika rezervasyonumuz olduğunu anlatabilmek biraz sinirlerimizi bozmuştu. Bunun üzerine odaların temiz olmaması da eklenince artık şikayet etmeyi bırakıp uyuduk.


Camping Fusina'da Balıkçı

Sabah uyandığımızda ise kamp alanının güzelliği, gecenin tüm yorgunluğunu atmıştı. Ormanlık bir alanda, denize sıfır ve Venedik manzaralı bir yer. Gece yorgunluktan buranın güzelliğini pek anlamamışız. İçeride biraz gezince buraya 1 haftalığına kamp yapmaya gelmek gerekir diye düşünüyorsunuz. (Bu hala aklımda. Bir gün sadece kamp için gitmeyi düşünüyorum.)

Camping Fusina‘da bungalov odayı kişi başı günlük 10 Euro’ya ayarlamıştık. (Şu an 20-25 Euro olmuş.) Wi-Fi ücretli. Hatırladığım kadarı ile de kişi başı 2-3 Euro’ydu. Kahvaltı yok ama tuvaletler ücretsiz ve duşlarına kadar son derece iyi. Her yerde elektrik bağlantısı var. Buraya çadırınız ya da karavanınız ile de gelebiliyorsunuz. Bu kadar fazla karavanı bir arada hala daha göremedim. Kampın dışındaki iskeleden ufak teknelerle Venedik’e gidiliyor. Ücreti kişi başı 8 Euro. (2013 Kuru:2,7)


Venedik'e Giden Tekne

Venedik’e tekneyle 20 dakikada gittik. Çocukluktan beri deniz ve teknelerle iç içe büyüyen bir grup olarak, bu yolculuk hepimize çok iyi gelmişti. Venedik’e varıp, sokaklarda gezerken bir restoran sahibi bize kendi yaptığı meyve şarabından ikram etti ve kısa bir sohbet ettik. Şarabı o kadar beğendik ki dönüşte bir şeyler yemek için uğrayacağımızı söyleyip, yanından ayrıldık. Restoran sahibi iyi bir pazarlama yaptı.


Venedik

Venedik o kadar güzel ki San Marco Meydanı ve dar sokaklarında saatlerce yürümenize rağmen size yorgunluğu hissettirmiyor. Bu hayatın içinde olmak istiyorsunuz ve her noktasında fotoğraf çekiyorsunuz. Biz de bir köprü üzerinde toplu fotoğraf çektirmek için birinden ricada bulunacakken tesadüf eseri başka bir kuzenim ve eşi biz çekeriz diye yanımıza geldi. Onların da Venedik’te olduğunu biliyorduk ama iletişime geçmemiştik. Bu tesadüf hepimizi çok şaşırttı ve unutamayacağımız güzel bir an oldu 🙂


Pizza

Artık Floransa’ya gitme zamanı gelmişti. Havaalanından araba kiralayıp gidecektik. Gitmeden ise şarap ikram eden restorana geri döndük. Burada pizza ve makarna yedik. Hepsi çok lezzetliydi. Fiyatları ise 8-10 Euro arası değişiyor.

Burada bir süre oturup Floransa’ya nasıl gideriz diye haritaya bakarken, başka bir masada oturan ve konuşmalarımızı duyan Türk çift de yol ile ilgili bize tavsiyelerde bulundu. Onlar da Floransa’dan Venedik’e araba ile gelmişler. Hız limiti, hangi otobandan gitmemiz ve hangi gişeden geçmemiz gerektiği gibi bilgiler verdiler. Teşekkür edip, havaalanına arabayı almaya gittik ve Floransa’ya doğru yola çıktık.


Floransa için tıklayınız…


Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »