Loading...

Hostel 7 Santi ve Floransa Katedrali | Floransa’da Bir Gün

Hostel 7 Santi ve Floransa Katedrali

Venedik’teki yorucu ama güzel günün akşamında Marco Polo Havalimanı’ndan araba kiralayarak ve Floransa’ya doğru yola çıktık. Yaklaşık 3 saat süren bir gece yolculuğu oldu. Yolların düzgün, ışıklandırmaların kusursuz olması ile keyifli bir gece yolculuğu oluyor. İtalya’da araba kullanmak harika bir deneyim. Ferrari, Maseratti, Alfa Romeo…

Floransa’ya geldiğimizde saat gece 11 olmuştu. Bütün gün sırt çantalarıyla Venedik’i dolaşıp, üstüne de 3 saat araba ile yolculuk epey bir yormuştu. Şehri gece gezmek yerine, sabah erken kalkar dolaşırız diye anlaştık ve hostele yerleşip dinlenmeye karar verdik.


Hostel 7 Santi

Hotel 7 Santi Floransa’da merkeze yakın bir hostel. Karşısında bir stadyum yer alıyor. Tahminimce eskiden hastane olan bir yeri otele çevirmişler. Odaları temiz, ucuz ve çok eğlenceli bir yer. İki kişilik odalarda kişi başı günlük 20-25 Euro’ya kalabilirsiniz ama ben 8-10 kişilik karışık odalarda kalmanızı tavsiye ederim çünkü burası kendinizden farklı insanlarla tanışmanız için çok ideal bir yer. İçeride bir kafesi var ve wi-fi ücretsiz. (2013 Kuru: 2,7)

2 Euro’ya bira alıp, avlusunda yaşları 20-35 arasında değişen İtalyan, İspanyol, Japon, Rus ve İngilizlerle kızlı erkekli oturup bir şeyler içip, sohbet edebileceğiniz çok güzel bir ortamı var. Bir ara şehri gezmeyip de bütün günü burada geçirsem mi diye düşünebilirsiniz. Bir daha Floransa’ya gidersem şimdiden kalacağım yer belli.


Floransa

Sabah erkenden Hostel 7 Santi’den ayrılarak Floransa Katedrali’ne gittik. Arabaya park yeri bulabilmek için yaklaşık 1 saat dolaştık. Şehir merkezinde birçok sokakta ya girilmez tabelası var ya da girdiğinizde çıkmaz sokakla karşılaşıyorsunuz. Dar yollarında biraz karmaşık bir yapısı var. Otopark işareti olan bir yer de göremiyorsunuz. İnsanın canını sıkıyor. Uzun bir uğraştan sonra bir binanın içine yapılan katlı otopark bulabildik. (İstanbul’a döndükten 1 ay sonra 4 adet trafik cezası geldi. Hepsini otopark ararken ki o 1 saat içinde yemişiz. 60 Euro’dan 4 adet ceza)


Floransa Katedrali

Floransa Katedrali’nin inşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanmıştır. Göz alıcı kubbesi ile dünyaca ünlü olan bu katedralin dış kısmı pembe, beyaz, yeşil mermerler ile bezelidir. Ufuk çizgisine egemen olan bu görkemli başyapıt, dünyanın en büyük katedrallerindendir. Katedralin adı Santa Maria del Flore olarak da geçer.


Santa Maria del Flore

Katedral’in içinde çok dar merdivenlerden en üst kata kadar çıkıyorsunuz. Bazı yerlerinde duvarlarına yazılar yazılmış. Türklerde buraya birkaç imza bırakmış. En üstte çıktığınızda ise tüm Floransa’yı 360 izleyebiliyorsunuz. Biz her iki katedrale de çıkarak tüm enerjimizi burada harcadık ve Roma’ya dönmeden önce birkaç saatliğine Pisa’ya gitmeye karar verdik.

Pisa için tıklayınız…


Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »