Loading...

Volendam ve Edam | Amsterdam Kasabaları

Volendam ve Edam

Amsterdam’ın kuzeyinde bulunan Volendam, Ijsselmeer denizinin kenarında kurulmuş eski bir balıkçı kasabasıdır. Amsterdam’da satılan balıkların neredeyse hepsinin Volendam’dan geldiği söylenir.

Volendam’da peynir, peynir bıçakları, peynir sosları gibi her şeyi bulabileceğiniz Cheese Factory isminde peynir dükkanı da bulunuyor. Bu dükkanın alt katında ise peynir üretiliyor ve siz de izleyebiliyorsunuz. Bu sunuma denk gelirseniz çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz.


Volendam Sahili

Limanın etrafına kurulmuş birbirinden renkli cafe, restoran ve hediyelik ürünler satan mağazalar yer alıyor. Deniz kenarında bulunan diğer kasabalara göre ise yemek yenebilecek restoran sayısı hem daha fazladır hem de çeşitlilik vardır. Buraya kadar gelmişken bu restoranların birinde mutlaka balık yiyin derim… İster ızgara ister kızartma olsun balıklar birbirinden leziz.


Zaanse Schans

Zaanse Schans

Amsterdam’a bu kadar yakın olunmasına rağmen yol boyunca yel değirmenleri de size eşlik edecek. Hollanda’nın en turistik kasabalarından biri de yel değirmenleri ile ünlü Zaanse Schans. Bir yerde okuduğuma göre; “Zaanse Schans, koruma altına alınmış 13 adet aktif yel değirmeni ve 1960 yılında buraya taşınan 35 adet tarihi evden oluşan bir açık hava müzesi. Zamanında bu bölgede 1.000 adet yel değirmeni bulunurken, 1920’de bu sayı 50’ye düşmüş, günümüze ise aktif olarak çalışan 13 adet değirmen gelebilmiş.”


Edam Peyniri

Edam 

12.yüzyılda çiftçilerin ve balıkçıların Ye Nehri kenarına yerleşmesi ile ticaret gelişmiş ve Edam peyniri bu küçük kasabadan dünyanın her yerine yollanmaya başlamış.

Edam (Hollandaca: Edammer) Hollanda kökenli bir yarı-sert peynirdir. Adını Kuzey Hollanda eyaletindeki Edam kasabasından almıştır. Çoğunlukla tekerlek şeklinde ve üstü parafin balmumu ile kaplı olarak satılır. Edam, 14. ve 18. yüzyıllar arasında dünyanın en popüler peyniri haline gelmiştir.


Volendam’a Ulaşım

Amsterdam Centraal’in kuzey cephesinden (deniz tarafı) kalkan 312, 316, 110 numaralı Volendam otobüsleri ile yaklaşık 30 dakikalık yolculukla Volendam’a ulaşabilirsiniz.

Hollanda’da gezdiğim diğer yerler için tıklayınız.


Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »