Loading...

Milano | İtalya’da Birkaç Gün

Milano

İtalya’nın tüm şehirleri burada yaşanır dedirtse de bana kalırsa Milano bunlar içinde birinci sırada gelir. Belki İtalya’nın diğer şehirlerine göre tarih anlamında çok fazla yer yok ama modern yaşamı size sonuna kadar hissettiren harika bir yer.

Kardeşimin İtalya’da yüksek lisans yapması sebebi ile Milano’ya birden fazla gittim. Her gittiğimde güzel anılar ve tecrübelerle keyifli bir gezi oldu. Havaalanınından çıkınca göreceğiniz otobüslerle Centrale’ye kolayca gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sürüyor. Fiyat 5 Euro. Centrale’den istediğiniz bir noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Metro ağı hemen hemen her yere ulaşıyor. Tek kullanımlık bilet 1,5 Euro, günlük bilet ise 4,5 Euro. (2016 Kuru: 3.4)


Konaklama olarak hem ucuz olması hem de merkeze yakınlığı sebebi ile Politecnico Di Milano’nun yurdunda kaldım. Yurdun ortalama bir otelden hiçbir farkı yok. Giriş-çıkış saati diye bir kavram bulunmuyor. Gece istediğiniz saatte girip çıkabilirsiniz. Odaları da çok temiz ve konforlu. Her odaya özel banyo da mevcut. Eğer marketten alışveriş yaparsanız sabah kahvaltıları her katta bulunan ortak mutfakta yapılabiliyor. Farklı kültürlerden insanlarla bir arada sohbet etme imkanınız oluyor. İsterseniz de terasa çıkıp vakit geçirebilirsiniz. Konaklama ücreti ise günlük 20 Euro. Eğer burada okuyan bir tanıdığınız varsa yurtta kalmanızı tavsiye ederim.


Milano

Milano Katedrali’nin hemen yanında dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Galleria Vittorio Emanuele’i göreceksiniz. Mimarisi o kadar güzel ki mağazalar yerine yerlere ve tavanlara bakarak yürüyorsunuz. Burada hem ünlü mağazalar, hem de turistik restoranlar ve kafeler bulabilirsiniz.


Milano moda şehri olması sebebi ile herkesin aklında çok pahalı bir yer diye kalır ancak diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırdığınızda pek bir fark görünmüyor diyebilirm. Eğer gitmeden biraz araştırırsanız uygun yerlerde bulacaksınızdır. Benim kaldığımda üniversite çevresinde 1 Euro’ya kahve içebiliyorken Duomo’ya geldiğinizde aynı kahve 3 Euro’ya çıkıyor. Benzer şekilde yiyecekler de bu şekilde. Duomo’ya yakında yerlerde pizza ve makarnaları 8-12 Euro arasında yiyebilirsiniz. Biralar ise 2-5 Euro arasında değişiyor. (2016 Kuru: 3.4)

Navigli’de aperitivoya gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. 10 Euro’ya istediğiniz kadar yemek yiyip, yanında alkollü ya da alkolsüz bir içecek alabiliyorsunuz. Biraz erken gitmenizde fayda var çünkü inanılmaz kalabalık oluyor. Ayrıca herkes çok şık geliyor. Uyum sağlamak için biraz şık giyinmekte fayda var.


Bisiklet Şehri

Bisiklet tüm Avrupa’da olduğu gibi Milano’da da bir yaşam tarzı haline dönüşmüş. Spor yapmaktan çok artık işe gitmek için kullanılan bir araç haline dönüşmüş. Baktığınız her yerde şık giyinmiş kadın ve adamları bisiklet üzerinde görebiliyorsunuz.


Sempione Parkı

İtalya’da birçok şehrin aksine Milano daha çok binalarla çevirili bir yer. Bu sebeple Sempione Parkı gibi parklar burada nefes alabileceğiniz yerlerden biri. Bisiklete binebilir, uzun bir yürüyüş yapabilir ya da çimlere oturup doğayı izleyebilirsiniz.


İtalya’da gezdiğim diğer şehirler için tıklayınız.


Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »