Loading...

Yurt Dışında Çalışmak İçin Tercih Edilen Ülkeler

Yurt Dışında Çalışmak İçin Tercih Edilen Ülkeler

Yurt dışında çalışmak, kalifiyeli çalışanlar için yeni bir kariyere adım atmak hiç de hayal değil. Bunun için iyi araştırıp, uygun yerin neresi olduğu hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak gerekir. En yüksek maaşı nerede alabilirim ? Kendime en uygun ülke hangisidir ? Yaşam koşulları nasıldır ? Bu soruların cevaplarını sürekli araştırarak öğrenebiliriz.

1-KANADA

Yurt dışında çalışmak için gidilen ülkeler arasında Kanada en çok bilinenlerden. Kanada’da belli bir süre yaşayan insanlara (en son 3 yıldı) vatandaşlık hakkı tanınması belki de tercih edilmesindeki en önemli sebep. Buna ek olarak kaliteli eğitimin etkisi de ailesi ile gidecek olanlar için önemli bir tercih sebebi oluyor.

Yurt Dışında Çalışmak: Kanada

Kanada’nın finansal ve ekonomik durumunun iyi olması, iş bulma olanağını da yükselttiğinden herkesin bir Kanada hayali oluyor. Bu hava şartlarının olumsuz etkisine rağmen böyle. İstatistiksel olarak ise Kanada, OECD (Daha İyi Yaşam İndeksi) içerisinde ilk beşte yer alıyor.


2-NORVEÇ

Norveç maddi anlamda diğer İskandinav bölgeleri ile dolgun maaşlarıyla benzerlik göstermekte. Bu yüzden ilk tercihi yüksek maaş olanların tercih ettiği bir bölge diyebiliriz.

Yurt Dışında Çalışmak: Norveç

Hepimizin de bildiği gibi Norveç denizcilik üzerine çok gelişmiş bir ülkedir. Öyle ki artık yeşil enerji ve otonom gemiler üzerine yatırımlar yapmaktadırlar. Internet’teki kaynaklara göre yıllık ortalama maaşın 34.ooo dolar olduğu söyleniyor.


3-AMERİKA

Amerika herkesin hayallerini süsleyen rüyalar ülkesi olarak bilinir. Türkiye’den olduğu gibi tüm dünyadan yüksek derecede göç alan ülkeler arasında yer alır. Bunun en büyük sebebinin ise insani koşullarda yaşama şartları ve alım gücünün yüksek olması diyebiliriz. Buna bağlı olarak çalışma koşullarının en iyi derecede olması ABD’yi her zaman çekici kılıyor.

Yurt Dışında Çalışmak: Amerika

Özellikle Work and Travel programına katılan her Türk’ün bir gün tekrar dönme planları yaptığı bilinir. Bir kısmı da yüksek lisans sonrası ülkede kalmanın planlarını yapar.


4-RUSYA

Büyük ticaret hacmimiz olmasından dolayı bir çok insanın yaşamak için tercih ettiği yerlerden biri de Rusya’dır. Kalifiye işçinin oldukça az olması sebebi ile çalışan ihtiyacı her zaman mevcut. Genellikle inşaat sektörü içinde yaygın olsa da beyaz yaka dediğimiz ofis çalışanları da Rusya’da çalışmanın yollarını aramaktadır.

Yurt Dışında Çalışmak: Rusya

İyi para kazanmak için gidilen Rusya’da, yaşam koşullarına ve soğuk iklim şartlarına uyum sağlamanın zor olduğunu unutmamak gerek.


5-İRLANDA

Dünyanın en önemli oyun şirketleri, medikal teknoloji şirketleri, ilaç firmaları, Google ve Facebook gibi firmaların ofisleri İrlanda’da yer alıyor. Bunun en önemli sebebi ise vergilerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük olması. Yaklaşık 12.5 civarı. Bu da girişimcilerin gitmesi için iyi bir neden.

Yurt Dışında Çalışmak: İrlanda

İrlanda’da kişi başı milli gelir 50 bin doların üzerinde. En popüler meslekler ise teknoloji firmalarında, mühendislikler ve satış alanlarında mevcut. Doğa bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik, bilişim, tıp, hemşirelik, finans, satış ve pazarlama alanlarındaki kalifiye çalışanlara çalışma izninin daha kolay verilebildiği ifade ediliyor.


6-SİNGAPUR

Singapur bizlere çok yabancı gelse ve tanımasak da 7 yıldır Dünya Bankası tarafından iş yapmak için en doğru ülke seçiliyor. Bunun en büyük sebebi ise göçmenlik kuralları, işsizlik oranının düşüklüğü ve iş olanaklarının fazla olması.

Yurt Dışında Çalışmak: Singapur

Ev işleri, sağlık hizmeti, ulaşım, çocuk eğitimi gibi meslekler en çok tercih edilenlerden. Kişi başı milli gelir ise 55 bin doların üzerinde.


7-ALMANYA

Türklerin en çok yaşadığı yabancı ülke olan Almanya elbette çalışmak için gidilen ülkelerin arasında ilk sıralara girer. Eskiden işçi olarak gidilse de artık kalifiyeli eleman olarak gidilmeye başlanmıştır. Mühendisler, ekonomistler, yazılımcıların tercih sebebidir.

Yurt Dışında Çalışmak: Almanya

Çalışma disipliniyle tanınan ülkenin yaşam standardı yüksek ancak yaşam pahalı değildir. Maaşlar arasında uçurum olmaması çalışma koşullarını da olumlu etkiler. Almanya’nın bir diğer artısı ise ekonomik krizlerden kolay kolay etkilenmemesi. Bu da insanların yaşam standartının bozulmaması açısından önemlidir.


Gezilerimin tümü için tıklayınız.

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »