Loading...

Nikola Tesla

Nikola Tesla Müzesi’ne Taşmeydan veya Slavija meydanından yürüyerek ulaşmak son derece kolay. Pazartesi hariç her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 500 dinar (30 TL).

1856 yılında bugünkü Hırvatistan toprakları içinde yer alan Smilja köyünde doğan Tesla, üniversitede elektrik mühendisliği okuduktan sonra 28 yaşında Amerika’ya göç eder. Thomas Edison’nun şirketinde çalışmaya başlar. Kısa süre sonra ilginç buluşlar yapmaya ve ardı ardına patentler almaya başlar.

Nikola Tesla dünyanın en önemli bilim adamı ve mucitlerinden biri olarak bilinir. 19. ve 20. yüzyılın başındaki elektrik ve manyetizma alanındaki birçok buluşları ile bilinir. Bu alanlarda yaklaşık 700 tane patente sahip bir dahidir.

Müzede ilk olarak Nikola Tesla ile ilgili bir belgesel yayınlanıyor. Belgeselin ardından rehber anlaşılır bir İngilizce ile Nikola Tesla’nın çalışmaları hakkında bilgiler vermeye başlıyor. Bu bölümde isteyenler hiç bir yere bağlı olmayan floresanların Tesla bobini yardımı ile yanmasını tecrübe edebilir.

Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

Bobin testinden sonra müzede yer alan her şeyi rehber detaylı bir şekilde anlatıyor. Sonrasında serbest zaman tanıyarak içerideki diğer değerli icatları detaylı inceleyebiliyorsunuz. Bu sırada isterseniz rehbere sorular sorarak merak ettiklerinizin cevaplarını alabilirsiniz.

Tesla Müzesi
Tesla’nın İcatları

Hikayelerim

Yorum Yok

Yorum Yazın

Translate »